جستجو

شهر هوشمند : تحولاتی در زمینه ی حمل و نقل ! - چهار شنبه, 13 بهمن,1400

شهر هوشمند : تحولاتی در زمینه ی حمل و نقل !

تخمینی وجود دارد که وسعت حمل و نقل هوشمند تا سال 2024 به 130 میلیارد دلار خواهد رسید.این نشان دهنده ی رشد 20 درصدی از سال 2018 تا سال 2024 خواهد بود. اما باید به این نکته اشاره کرد که چنین تخمینی قابل پیش بینی بوده و این روند صعودی را نمی توان انفجاری خطاب کرد. وسعت شهرنشینی – وسایل نقلیه ی رو به افزایش – حفاظت از محیط زیست و فناوری های بهنیه سازی ترافیک همه و همه اسبابی برای تغییر و تحولات در شهر هستند. این انتظار وجود دارد که برای بهبود ایمنی جاده و مسافران زیر ساخت های شهر هوشمند فراهم آمده و پیاده سازی آن سرعت گیرد.

حمل و نقل هوشمند شامل زیرساخت های هوشمندی است که می تواند خدمات پیشرفته ای  را برای مسافران و رانندگان فراهم کند و حمل و نقل شهری را هماهنگ تر و کارآمد تر کند. زیر ساخت های مبتنی بر نرم افزار  که راه کارهای نوین حمل و نقل را با مدیریت هوشمند پارکینگ – راه کارهای پیشرفته ی ترافیکی – سیستم های نظارت خودکار و راه حل های صرفه جویی در مصرف سوخت را امکان پذیر می کند. به برخی از سیستم های حمل و نقل در این مقاله اشاره خواهیم کرد.

سیستم حمل و نقل

قدم اول در این سیستم افزایش امنیت است . ادغام سیستم های ارتباط دیجیتال  در زیر ساخت های حمل و نقل شهری امکانات بهتری را برای مسافران فراهم می کند . مدیریت بلیط ها در حمل و نقل عمومی – پارکینگ هوشمند و جلوگیری از ترافیک از جمله مزایای سیستم حمل و نقل هوشمند است.فناوری هایی مانند GPS و سنسورهای اینترنت اشیا نظارت هوشمند بر ترافیک را در بر خواهد داشت . نظارت هوشمند ترافیک برای کاهش ترافیک و خطرات احتمالی در تصادفات است.

عملکرد کارآمد

با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی توسط داده های ترافیک شهری که توسط سنسورهای هوشمند اینترنت اشیا و GPS‌ جمع آوری شده, می توان کوتاه ترین مسیر را برای تاکسی ها و سیستم حمل و نقل عمومی طراحی کرد . نتیجه چه خواهد شد ؟ مصرف کم انرژی  و صرفه جویی در زمان!

کاهش هزینه ها

با استفاده از سیستم حمل و نقل هوشمند  و سیستم مدیریت ترافیک هوشمند می توان به میزان قابل توجهی مصرف سوخت را کاهش داد و از سایز هزینه های اضافی نیز جلوگیری کرد. در واقع این سیستم با توجه به داده های جمع آوری شده عمل می کند که نه تنها برای سیستم حمل و نقل عمومی بلکه برای ماشین های شخصی نیز مفید فایده است!

حمل و نقل هوشمند چگونه کار می کند ؟

یکی از مسائل مهم در سیستم حمل و نقل شهری ازدحام است که به دلیل عملکرد نا مناسب چراغ های راهنمایی بوجود می آید.چراغ های راهنمایی تایمر دار که در سطح شهر به وفور قابل رویت هستند  و از هوشمندی هیچ بویی نبرده اند!

در واقع این دستگاه الکترونیکی ساده نمی تواند وضعیت ترافیک را به صورت هوشمندی متوجه شود و بر ترافیک نظارت و واکنش مناسبی از خود نشان دهد .

در مقابل این سیستم الکترونیکی ساده سیستم نظارت بر ترافیک هوشمند قرار دارد که می تواند با استفاده از تعاملی که با وسایله نقلیه و عابران پیاده دارد از طریق فناوری های دیجیتالی مانند بلوتوث,LIDAR و اینترنت 5G ‌ مساله ی ترافیک را به شکل قابل توجهی بهینه کند!

چراغ راهنمایی هوشمند می تواند داده ها را سنسورهای الکترونیکی تعبیه شده در ماشین ها و تلفن های هوشمند عابرین پیاده بخواند تا وضعیت ترافیک واقعی در اطراف چهارراه را در هر لحظه رصد کند.با ارسال سیگنال های مربوطه چراغ راهنمایی هوشمند می تواند آگاهی رانندگان و عابرین پیاده را افزایش دهد.

علاوه بر این سیستم های تشخیص هویت بصری مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند از دوربین های تعبیه شده در خیابان برای پیش بینی ترافیک استفاده کنند. مشابه ی عملکرد خودروهای بدون سرنشین! چنین سیستمی می تواند از خطای انسانی به میزان زیادی جلوگیری کند.علاوه بر این در آینده می توان جاده ها را نیز به این سیستم مجهز کرد . حس گرها و چراغ ها  و نقاطی که دسترسی شبکه را برای ارزیابی شاخص های ترافیکی مختلف فراهم می کند وحتی غلظت گازهای خروجی اگزوز!

نمونه هایی از فناوری حمل و نقل هوشمند

مثال هایی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت نشان می دهد که در شهر هوشمند باید از چه فناوری برای سیستم حمل و نقل استفاده نمود :

راه حل های حمل و نقل هوشمند و روشنایی هوشمند از سال 2015 در دوبلین به تصویب رسید . انواع حسگرهای اینترنت اشیا متصل به پلتفرم شهر هوشمند, که جریانی از داده ها را ارائه می کند تا مدیریت شهر را در سطوح مختلف از جمله مصرف انرژی چراغ های خیابان و حتی آب زیر زمینی را انجام دهد (دولین به شدت سیل پذیر است) .

پلتفرم به برنامه های مختلفی این اجازه را می دهد که از داده های استفاده کنند . داده هایی که توسط حسگرهای متصل بهم در شبکه Mayflower‌تعبیه شده اند. این سیستم با در نظر گرفتن امنیت شهر ساخته شده است . شهروندان در شب ایمن خواهند بود – وسایل نقلیه سوخت کمتری را مصرف می کنند تا سطح آلودگی  کمتری ایجاد شود. این سیستم بینش های جدیدی را برای ساخت و ساز مدارس و بیمارستان ها ارائه کرده است.

تحرک هوشمند در بارسلونا !

بارسلونا یکی از شهرهای هوشمند پیشرو در اروپا است که دارای یک مرکز ابر محاسباتی, برای جمع آوری اطلاعات کلان از حس گرهای ترافیکی می باشد. این مرکز وسایل نقلیه را یکپارچه می کند.سیستم مدیریت ترافیک هوشمند شهر بر مبنای اینترنت 5G و محیطی مهندسی شده ارائه شده که توسط آزمایشگاه های موجود در کاتالونیا ساخته شده اند.

تجریه و تحلیل داده های پیشرفته با زیرساخت به روز 5G‌ترکیب شده که به دستگاه های مختلف اینترنت اشیا (حس گرهای آسفالت – دوربین های چراغ راهنمایی – و غیره) امکان دریافت اطلاعات بلادرنگ را می دهد.

محیط های شهری امن تر

محیط های شهری ایمن تر و بدون ترافیک و حتی بدون آلاینده های خطرناک را می توان با استفاده از سیستم های حمل و نقل هوشمند بدست آورد. در واقع جاده های هوشمند ترکیبی از دستگاه های اینترنت اشیا نصب  شده در خیابان ها و نرم افزارهایی برای پردازش داده های مربوطه است که این اطلاعات بینش بهینه ای را برای تردد در شهر و ترافیک شهری و مدیریت هوشمند شهر فراهم می کند.

نظر خود را بیان کنید
Filters
Sort
display